The Father of Chicago BluesWillie Dixon był niekwestionowanym liderem powojennego bluesa w Chicago i USA  . Jego niewątpliwy talent prawdopodobnie wynikał z faktu, że jako młodzieniec dorastający w Vicksburgu w stanie Missisipi słyszał, jak matka recytuje napisane przez nią wiersze. Ale muzyka nie była pierwszym powołaniem Dixona. Przez kilka lat był bokserem wagi ciężkiej odnoszącym umiarkowane sukcesy, zanim zmienił karierę. Jego wielkim przełomem było zdobycie pracy w wytwórni szachowej Chicago w 1948 roku, gdzie połączenie jego gry na kontrabasie, umiejętności aranżacyjnych, wnikliwości łowcy talentów i, oczywiście, umiejętności pisania piosenek (wśród niezliczonych klasyków napisał Hoochie Coochie Man, Po prostu chcę się z tobą kochać i Facet od tylnych drzwi ), pozwoliło mu szybko awansować w hierarchii firmy na zapleczu.

Hoochie Coochie Man został po raz pierwszy nagrany 7 stycznia 1954 r. Przez bluesowego piosenkarza Delta z dużym, dynamicznym głosem, który urodził się jako McKinley Morganfield w Rolling Fork w stanie Mississippi. Występował pod pseudonimem Muddy Waters i przed przybyciem do Chess w 1950 roku widział już kilka akcji na wykresach. Waters zebrał pięć najlepszych hitów R&B dla Chess, zanim Dixon zaproponował mu Hoochie Coochie Man, który pierwotnie nosił tytuł „(Jestem Twoim) Hoochie Coochie Man. ” Stał się największym amerykańskim hitem Watersa (nr 3 na listach R&B), a także, co może ważniejsze, umieścił Williego Dixona na mapie jako autor tekstów.

Hoochie Coochie Man był również samplowany w erze hip-hopu - w szczególności Big Daddy Kane, który pożyczył fragment utworu Williego Dixona z 1970 roku do swojego utworu Somebody\\\\\\\'s Been Sleeping In My BedGdzie indziej, oryginał 45 Muddy Waters został samplowany przez hiszpańskich raperów Def Con Dos (w utworze Toponoto Blues z 1993 roku) i Rapsusklei (w utworze Nací Para z 2010 roku).

Ponad pół wieku, odkąd został nagrany po raz pierwszy, Hoochie Coochie Man nie wykazuje oznak utraty popularności i słusznie jest uważany za główny element składowy nie tylko muzyki bluesowej, ale także rockowej i popowej.
 


 
 

Opublikowano: 13/01/2021

przez: Grzegorz Adamczewski

0 komentarzy KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZNEWSY