Powiew świeżościZ prawdziwą przyjemnością przedstawiam Państwu Anię Jopek i nie chodzi tu bynajmniej o jej sławną imienniczkę. Ta Anna Jopek jest kompozytorką, aranżerką i pianistką, obecnie studiującą  na Akademii Muzycznej w Gdańsku.  Jest także laureatką XII konkursu Ogólnopolskiego Lublin JAZZiNSPIRACJE oraz Międzynarodowego konkursu Young Crocus Jazz Contest z duetem Jopek/Klemensiewicz. Obecnie pracuje nad swoją autorską płytą, która powinna znaleźć się w kolekcji każdego miłośnika dobrej muzyki.
Przedstawiona tutaj Sikoreczka to debiutancki singiel, połączenie muzyki ludowej, klasycznej z elementami muzyki improwizowanej. Kompozycja ta przedstawia pewną podróż w głąb siebie, odkrycie własnego wnętrza, prawdy o nas samych. Melodie ludowe zajmują w sercu autorki szczególne miejsce, ponieważ w nich właśnie możemy ujrzeć prawdę i autentyczność. Oryginalne fragmenty były najczęściej anonimowe i mimo iż większość z nich najprawdopodobniej posiadała konkretnego autora, nikomu nie zależało, aby zapamiętać kim był. Ważniejsza była muzyka sama w sobie. Utwór napisany została na kwartet smyczkowy, klarnet oraz fortepian. Materiał powstał we współpracy z trójmiejskimi muzykami: Jakub Klemensiewicz- klarnet, Zofia Jujka- skrzypce, Jan Jarecki- skrzypce, Weronika Dobek- altówka, Michalina Sokołowska- wiolonczela.
Utwór ten brzmi jak powiew wiosny po długiej zimie, powiew świeżości w zatęchłym pomieszczeniu zalewu totalnej komercji spod znaku różnorakiej tandety jaką zalewają nas współczesne media. Oglądając zaś promujący utwór teledysk, nie mogłem oprzeć się wrażeniu, jakbym cofnął się w czasie do najlepszych czasów Polskiej Szkoły Filmowej. Brakowało jeszcze w tle głosu Zbyszka Cybulskiego i byłby komplet.
Po wysłuchaniu i obejrzeniu całości pozostaje niedosyt, rzadko towarzyszący dzisiejszym produkcjom. Życzę więc dobrego odbioru i miłych muzyczno - wizualnych wrażeń! 

G.A.
  
 

Opublikowano: 26/11/2021

przez: Grzegorz Adamczewski

0 komentarzy KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZNEWSY